Adaptační kurzy 1. ročníků

Je již tradicí, že se začátkem nového školního roku probíhají také adaptační kurzy pro nové žáky. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a žáci 1.A a 1.B odjeli na Kletné, kde na ně jako vždy čekali natěšení instruktoři DDM Kopřivnice. Prostředí Kleténské vily není z nejluxusnějších, ale zato vyniká úžasnou atmosférou pro mnohé aktivity. I ubytování ve třech pokojích má svou nepopíratelnou výhodu pro rychlou adaptaci na nový kolektiv.

A začínáme… „Luční, skalní a lesní golf“ je již tradiční zábavou Kleténů a i noví návštěvníci se účastní právě začínajícího turnaje. Prvním problémem je sehnat nejlepší golfovou hůl. Lehký úkol zdá se … ale ne v divočině Kletné. Takže honem do lesa a hledat a upravovat. Ano pařez není z nejlehčích, ale hrát se s ním určitě dá. První odpaly ukázaly jisté rezervy v tréninku. Někdy daleko, jindy blízko, často vedle … ovšem nikde ne tam, kam hráč chce. Přes značné obtíže v orientaci, krátké procházce okolními lesy, návštěvě lesních tůní a kaluží se podařilo jamku trefit. Tedy až po zásahu míčkem prezidenta turnaje, učitele a svých spoluhráčů i protihráčů. A máme vítěze. Koho? To je už jedno, zábava to byla pro všechny a i těm, kteří stále nevěřili, kam se to dostali, začínalo docházet, že to nebude jen tak. Naštěstí jídlo bylo výborné, bylo ho dost, a tak většina osazenstva vzala různé další šílenosti na milost.

Aktivity se střídaly, tu běhání, tu kreativita, tu bůh ví co … Hledali se padouši široko daleko, stavěly mosty pro princeznu, občas malé zkoušení z „osobností“ a jak je nakreslit, když vlastně kreslit vůbec neumíte … Závody na kolech byly zlatým hřebem do rakve, zvláště když kola nebrzdila a vlastně neměla ani řetěz … bahno, brod přes potok, ano i tady vedla trať. Ještě, že závodníci měli tak obětavý podpůrný tým, jinak by končili v první škarpě. Zdolání „Koruny Himaláje“ byla proti tomu pohoda. I když pokud vás zastihne popáté, po šesté v prvním výškovém táboře bouře a vy se musíte zase vrátit bez toho, aniž byste dosáhli vrcholu … Není každý den posvícení, a tak znaveni, zpocení a bolaví sledujete šťastnější výpravy, jak s úsměvem sestupují s vrcholů … Cesta vesmírem je vždy napínavá, zvláště v noci. Když navíc na vás závisí přežití lidstva, je to i pro silné povahy dost náročné. Jak vymyslet výsadkový modul, když máte omezené zdroje a netušíte, co vás cestou a na Marsu čeká? Skládat barevné obrazce ve snaze o co nejvíce bodů není složité, ovšem pokud vám snahu nekomplikují úkoly, jejichž zvládnutí vyžaduje společnou koordinaci, náhodu či dokonce znalosti. To psaní SMS je zábava a všichni ji dokonale ovládají. Tedy alespoň si to mysleli. Omyl, jak je na Kletné běžným zvykem. Tolik dřiny na odeslání jedné SMS ještě asi nikdo nezažil (příště raději budeme telefonovat :)).

Náladu všem zpravilo Casino. Prachy se točily, bar byl dobře zásoben a ruleta dávala vidinu zbohatnutí. Ano i to se některým podařilo. Ti méně úspěšní pak v potu tváře spláceli směnky. Avšak následná after party dala zapomenout na všechny útrapy a strasti. Všichni včetně zraněných, nemohoucích, unavených… tančili a pařili dlouho do noci v čele s neúnavným a vždy dobře naladěným Danem Reichertem a organizátory DDM.

Ano, bylo to legen ……… počkej si ………. dární.

Myslím, že adaptace se vydařila a pro další kurz, tentokrát na lyžích, máme výborný základ.

Tyto kurzy byly součástí projektu „Day-by-day…“, který je podpořen z rozpočtu KÚ MSK.

 

msk