Evropské dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jehož cílem je otevření a vedení diskuze o tématech, která určují směřování současné Evropy s přihlédnutím k odkazu Václava Havla. Hlavní inspirací tohoto projektu je esej Václava Havla Moc bezmocných. Letošní ročník se konal 20. května a celá akce je již tradičně organizována knihovnou Václava Havla.

Může to znít jakkoli vznešeně, naše ráno ale rozhodně vznešené nebylo. V šest hodin jsme se jako myši slezli na vlakovém nádraží ve Studénce a s oblíbeným dopravcem jsme se vydali vstříc dobrodružství. Nemilým překvapením se stal celodenní déšť, který jsme pocítili hned po výstupu z vlaku. O to milejší byl dobře vyhlížející raut v bistru DOX+, kde se konala samotná konference.

Ve třech blocích diskuzí se postupně prostřídaly osobnosti z řad novinářů, eurokomisařů, zahraničních mladých politiků a dokonce i youtuberů a herců. První část byla věnována našemu vztahu k Evropské unii – jestli se jedná o věc lásky, nebo manželství z rozumu. V druhém panelu, který probíhal v anglickém jazyce, vystoupili mladí politici střední Evropy (ze zemí tzv. Visegrádské čtyřky) a rozebírali společné problémy a postavení v EU. Nakonec to nejlepší – vztah k Unii a její budoucnost očima mileniálů, osobností nám věkově nejbližších. Následoval už jen program „Pivo, buřty, tolerance“ jako alegorie na píseň „Buřty, pivo, nenávist“. Tedy, jak správně tušíte, další raut.

Helena Hrubá, sexta