Exkurze za mračícím se kamenem

V pondělí 14. ledna 2019 se třída 1.A vydala brzkým ranním vlakem do Ostravy. Cílem exkurze byl Geologický pavilon prof. Františka Pošepného VŠB – TU Ostrava.

Hned po příjezdu na místo si nešlo nepovšimnout obrovských kamenů, které byly vystaveny před vstupem do budovy. Pavilon se zvenčí nezdál velký, ovšem po vstupu dovnitř nás jeho rozsáhlé chodby překvapily. Na začátku programu jsme si vyslechli pár slov o historii vysoké školy. Poté jsme se vydali na prohlídku exponátů a seznámili se s jednotlivými skupinami mineralogického systému. S tímto tématem jsme se již setkali v hodinách zeměpisu, proto jsme byli „v obraze“ více, než jsme čekali. Po prohlídce celého horního patra nás čekala vytoužená přestávka, během které jsme si odpočinuli nejen my, ale i naše mozky. Následně si nás vyučující proklepli v krátkém testu, v němž jsme zúročili nově nabyté informace, které nám byly sděleny naší trpělivou průvodkyní. Všichni jsme samozřejmě prošli na výbornou, a tak jsme mohli pokračovat v té zábavnější části exkurze. Přesunuli jsme se do malé učebny, kde nás čekalo několik zajímavých aktivit (např. velké mineralogické domino či pexeso). Na závěr jsme se šli naposledy podívat na vystavené horniny a minerály, ze kterých nás nejvíce zaujal CAVANSIT aneb nejnaštvanější kámen pavilonu.

Vyšší ročníky již tuto exkurzi mají za sebou. Těm, které návštěva Geologického pavilon prof. Františka Pošepného VŠB – TU Ostrava teprve čeká, přejeme, ať si to pořádně užijí a nezapomenou si všimnout mračícího se kamene.

Eliška Húdková, Vendula Žáčková, Adéla Starová, Terezie Pokludová a Aneta Pecková

2019_Mračící se kámenmračící se kámen