Mějme XO(bě) blíž

Grandiózní, Respektovaný, Akční, Neotřelý, Dovednostní, Fenomenální, Impozantní, Náročný, Afiliantní, Latentní, Emotivní

I těmito slovy lze charakterizovat průběh 12. finálového turnaje středních škol v piškvorkách pětičlenných družstev, které se uskutečnilo v pátek 6. 12. 2019 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. GRANDFINÁLE se zúčastnilo 24 nejúspěšnějších týmů z České republiky a Slovenské republiky. Celkem se do letošního turnaje středních škol zapojilo v rámci oblastních a krajských kol 1250 družstev. Naši školu reprezentoval tým Zapadlíci ve složení: Jakub Vlček, Jiří Matýsek, Oliver Hyvnar (všichni kvinta), Tomáš Dořičák, Pavel Kerekeš (oba kvarta), který postoupil s notnou dávkou štěstí ze 2. místa krajského finále Moravskoslezského kraje.

Grandfinále se hrálo švýcarským systémem na osm kol. V každém kole proti sobě hráli kvalitativně odpovídající soupeři. O dramatičnost celého finálového turnaje mělo být, a nakonec také bylo, postaráno. Náš tým vstupoval do finálového turnaje s rankingem 23., tedy v roli outsidera. První tři kola však probíhala jako z říše snů. Dvě výhry a jedna remíza učinily z našeho týmu největší překvapení úvodních tří kol. I ostřílení soupeři, kteří se účastnili finálového turnaje poněkolikáté, zbystřili svou pozornost – neznámý a suverénně nejmladší tým jim značně zatápí. Respekt a opatrnost týmů, které proti nám nastoupily v rámci 4. a 5. kola, se projevila dvěma krutými porážkami. Po 5. kole tedy Zapadlíci figurovali se 2 výhrami, 1 remízou a 2 prohrami na průběžném 13. místě. Polední pauza a zvýšená soustředěnost se pozitivně odrazila na hře v 6. kole. Vítězný zápas vlil týmu novou energii a odhodlání uspět. V 7. kole však svedl marný boj s týmem GJN – Nerudní Pětkaři, který po celou dobu turnaje bojoval o pódium. Prohra však jakoby polila tým živou vodou. Odhodlání a touha uspět byly znát na každém z hráčů. V 8. závěrečném kole tak nad kvalitativně vyrovnaným soupeřem zvítězili a v konečném účtování získali se ziskem 9 bodů z možných 16 vynikající 9. místo.

Co si navíc tým Zapadlíci z Brna odvezl?
Zkušenosti, které jsou k nezaplacení.
Přesvědčení, že uspět je možno i v souboji se silnějšími soupeři.
Zážitek ze hry s mistrem světa v piškvorkách, který byl čestným hostem finálového turnaje.
Zjištění, že štěstěna je vrtkavá.
Prémiovou cenu ve formě únikové hry od společnosti BrainFAQ.

Všem členům úspěšného týmu gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalších XO partiích!

o

Konečné pořadí finále:

  1. místo RIP STĚPAN (Gymnázium J. Barranda, Beroun)
  2. místo GML Ê (Gymnázium Matyáše Lercha, Brno)
  3. místo ALPHA (Gymnázium Luďka Pika, Plzeň)

Soutěž pořádají ve svém volném čase studenti spolku Student Cyber Games, z. s. , který se od roku 2003 zaměřuje na rozvíjení dovedností středoškoláků prostřednictvím netradičních soutěží.