Mezinárodní matematická soutěž Náboj 2018 – letos s vynikajícím umístěním týmu juniorů

Tým juniorů ve složení Marek Štefaník (Kt), Ludmila Hrušková (Kt), Barbora Polohová (1.B), Adam Červenka (2.A) a Zdeněk Plešek (2.A) dosáhl zatím největšího úspěchu naší školy v mezinárodní soutěži Náboj. V rámci družstev soutěžících v Opavě získal úžasné 4. místo, v republikovém umístění to znamenalo vynikající 14. místo ze 138 a v mezinárodním kole 86. místo ze 489 zúčastněných družstev. Tým vyřešil 30 úloh z 55 možných, přičemž vítězné družstvo vyřešilo úloh 38.

Matematická soutěž  Náboj v sobě spojuje matematické myšlení s možností skupinové spolupráce. Navíc přináší srovnání výkonů na mezinárodní úrovni. Pětičlenný tým středoškoláků řeší sadu úloh, za každou správně vyřešenou úlohu obdrží další zadání. Obtížnost úloh se stupňuje. V Náboji nejde jen o bezhlavé užití vědomostí, ale také o řádnou dávku důvtipu. Vítězem se stává tým, který během 120 minut vyřeší nejvíce úloh. Soutěž je odstartována ve všech místech Evropy ve stejnou dobu a po dobu konání jsou v on-line přenosu přinášeny průběžné výsledky. Popularita této mezinárodní soutěže se i letos potvrdila velkým počtem zúčastněných týmů (řádově stovky) a evropských zemí, které se do soutěže zapojily – Česká republika, Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, Maďarsko.

Tato soutěž každoročně přiláká i naše žáky vyššího gymnázia.  Letošní ročník se konal v pátek 23. 3. 2018. Deset žáků se vydalo do Opavy, která byla spolu s Prahou dějištěm soutěže družstev z České republiky.

Vedle výše uvedeného úspěchu týmu juniorů je nutné ocenit i snahu týmu seniorů ve složení Hynek Loskot (3.B), Roman Vašut (3.B), Daniel Komárek (3.A), Marek Vlček (Ok) a Vojtěch Jindra (Ok). Obsadil 114. místo ze 138 v rámci České republiky a následně 365. místo ze 485 zúčastněných družstev v mezinárodním kole. Tým vyřešil 14 úloh ze 45.