Mošnovský „mazlík“ i černé divadlo

Na začátku března jsme se zúčastnili dvou zajímavých školních akcí. Nejprve jsme se ve středu 9.3.2016 vydali do Mošnova na Letiště Leoše Janáčka a následující den nás čekala návštěva divadelního představení v Novém Jičíně.

V Mošnově se nás po příjezdu ujala tisková mluvčí letiště, která nám vysvětlila systém odbavování a pravidla cestování do zahraničí. Nejzajímavější částí byl výklad o tom, co si můžeme či nemůžeme sbalit do kufru na dovolenou, a co si smíme nebo nesmíme naopak dovézt zpátky domů. Později jsme se přesunuli k nové hasičské stanici, do které jsme mohli vstoupit až po bezpečnostní kontrole. Všichni naštěstí prošli. Hasiči nám vysvětlili, jak to na takové stanici funguje a jak se postupuje při vyhlášení poplachu. Zlatým hřebem byl onen mošnovský „mazlík“ – nové hasičské auto, které váží 36 tun, jeho pořizovací cena je 36 milionů, a které je plné nejrůznějších moderních vychytávek.

Hned druhý den jsme vyrazili do Nového Jičína na divadelní představení Déjà vu pražského Divadla Metro, které se specializuje na tzv. černé divadlo. Na jevišti se střídal tanec a pantomimické scénky se světelnými efekty, které spočívají v použití celosvětově patentované techniky oživlé kresby. Na konci představení byla tato technika k našemu překvapení částečně odhalena a někteří si ji mohli přímo na jevišti vyzkoušet. Představení bylo velmi nápadité a zcela jistě také náročné na přípravu. Hlavním tématem bylo ukázat, jak moderní komunikační technologie řídí lidské osudy. Někteří z nás se nad tím zamysleli hlavně při poslechu závěrečného citátu, který si divadelníci vypůjčili od Alberta Einsteina. „Obávám se dne, kdy vývoj technologie předčí vzájemné lidské vztahy. To potom svět bude mít generaci idiotů.“

kolektiv tercie