Nevadí, že není zlato, ty dva dny nám stály za to

Příborské družstvo ve složení Tomáš Horečka, na postu pravého křídla, Hynek Loskot, na postu levého křídla a Vojtěch Štěpán, v centru formace, se společně se svým koučem Petrem Caloněm zúčastnilo bratrského dějepisného utkání těch nejlepších výběrů z řad československých gymnázií. Z 259 sestav z obou států se přes urputný útok a následnou obranu probojovalo do vrcholného finále 75 manšaftů. První třetina probíhala přesně podle našich představ. Těžký soupeř nás nepřekvapil a vypálil na nás pouze několik snadných střel, se kterými se naše mužstvo snadno vypořádalo. Posuďte sami:

o

První série televizního seriálu Třicet případů majora Zemana byla natočena u příležitosti:

  1. výročí VŘSR
  2. výročí Vítězného února
  3. narozenin generálního tajemníka ÚV KSČ Gustava Husáka
  4. výročí založení Sboru národní bezpečnosti

o

Dňa 2. januára 1969 se stala ministrom kultury vlády SSR známa slovenská osobnosť Miroslav Válek. Zostal na tomto poste až do pádu komunistického režimu. Na verejnosti bol známy predovšetkým ako:

  1. novinár
  2. básník
  3. diplomat
  4. ekonóm

o

Při první střele okamžitě zakročil náš centr Vojtěch Štěpán a s akčním nasazením zakroužkoval správně písmeno D. V druhém, tentokráte slovenském útoku, ihned ofenzivně vyrazilo naše levé křídlo Hynek Loskot a samozřejmě označil písmeno B.

Během přestávky naši borci bohužel podlehli mámení švédských stolů a využili chebské pohostinnosti. Řádně posilněn se tým vydal těžkým krokem zpátky na svou lavici, kde očekával druhou třetinu tohoto zápasu. Možná vepřové koleno či hovězí guláš zapříčinily, že náš tým obdržel první rány na těle i na duši. Opět posuďte sami:

o

Z uvedených údajov určite o aku osobnosť z oblasti športu ide:

teta Hilda – Sapporo – rittberger – 3x majster sveta – športovec roku 1971

 p

Tomáš Horečka, neukázněné pravé křídlo, celou situaci zazdil špatným písmenkem. Místo Ondrej Nepela napsal Ondrej Nepala. Tuto chybu nám soupeř neodpustil a zákeřně ji využil při našem oslabení.

o

Z akého dǒvodu boli okupačné tanky, transportéry a vojenské vozidlá označené bielym pruhom?

o

Byly to právě sovětské tanky, jež se měly bílou barvou odlišit od vybavení československé armády, které náš tým dostaly do úzkých před poslední třetinou.

Během následující přestávky došlo ke strategické poradě, kdy hlavní reprezentační kouč Petr Caloň celou třetinu rozebral a nalil naději do žil svých svěřenců.

V poslední třetině soupeř bohužel opět zvýšil tempo a pustil nám například ukázku ze seriálu Záhada hlavolamu. Naším úkolem bylo nejen rozpoznat název seriálu, ale i jméno režiséra a vypravěče. Celý zápas tak muselo rozhodnout prodloužení.

Do prodloužení nasadil chebský realizační tým ty nejlepší borce. Otázky pálil Petr Čech, Jiří Holeček, Miroslav Šatan, skupina Elán a další. Na prodloužení jsme již však neměli dostatek sil.

Právě otázka, kterou vystřelil slovenský hokejista Miroslav Šatan, náš tým úplně rozložila.

o

„Vašou úlohou bude napísať, koľkokrát se stal Vlado Dzurilla majstrom sveta. Ďalej uveďte názvy dvoch miest, kde sídlili kluby, ktoré Vlado Dzurilla v 60. a 70. rokoch reprezentoval. A na záver uveďte názov turnaja z roku 1976, kde Vlado Dzurilla podával mimoriadne výkony, ktorými sa slávne zapísal do hokejovej histórie.”

 o

Ještě na první otázku naše pravé křídlo zareagovalo velmi bystře. Samozřejmě třikrát byl Vlado Dzurilla mistrem světa. Název prvního města, kde tento hokejista působil, tedy Bratislava, byl trefen správně, ale na Brno a Kanadský pohár již naše vědomosti nestačily.

Co říci závěrem? Blahopřejeme vítězům z Brna a vzdáváme čest všem poraženým.

„Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tomto tíme zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za naše gymnázium zápasiť.”

Kolektiv autorů