Nové jízdní řády výrazně zlepšily dopravní dostupnost Masarykova gymnázia

Masarykovo gymnázium v Příboře má výborný potenciál dobré dopravní dostupnosti, leží totiž na křižovatce několika významných dopravních tras. Konkrétní dostupnost z některých obcí však dlouhodobě narážela na nedostatek spojů v daných časových úsecích či špatnou návaznost při přestupech. Od 9. 12. 2018 doznala dostupnost velkých změn, protože na základě výsledků výběrového řízení Moravskoslezského kraje střídají dopravní společnost Arriva společnosti ČSAD Vsetín a Transdev Morava s.r.o. Noví dopravci zahájili dopravu s novým vozovým parkem, autobusy jsou vybaveny WiFi signálem a USB nabíječkami v blízkosti zadních dveří (5 V).

V souvislosti se změnou dopravců došlo od 9. 12. 2018 rovněž k úpravě jízdních řádů. Změny jsou pro žáky Masarykova gymnázia velmi pozitivní. Přibyly zejména odpolední spoje, nově je s Příborem spojeno mnoho obcí, např. Bílovec, Hodslavice, Mořkov, Ženklava. Výrazné navýšení počtu víkendových spojů se Masarykova gymnázia příliš netýká (i když i ty pomohou zejména při Majálesech a Dnech otevřených dveří), uvedu zde konkrétněji změny související s dobou výuky:

o

Směr Nový Jičín: Obecně přibylo spojů, mnohé mají v Novém Jičíně přípoj na Suchdol, Fulnek nebo Frenštát pod Radhoštěm. Ráno poslouží posílená linka 621 i v případě, že vyučování začíná až 2. nebo 3. hodinu.

Směr Kopřivnice: Obecně přibylo spojů.

Směr Frýdek-Místek: Přibyla řada nových spojů, především po 14. hodině. Po 6. vyučovací hodině bylo možné jet ihned do Frýdku i v minulosti, nově lze využít další spoje po 5. vyučovací hodině (spoj linky 662 v 12:46 hodin) a při odpoledním vyučování spoje linky 621 v 14:57 hodin a v 15:27 hodin. Z Frýdku-Místku lze využít nové spoje k příjezdu na 2. či 3. vyučovací hodinu (odjezdy v 8:03 hodin a 9:04 hodin z autobusového nádraží ve Frýdku).

Směr Straník, Hostašovice, Hodslavice, Mořkov, Ženklava, Štramberk: Skvělou novinkou nového jízdního řádu jsou dva spoje linky 697, které umožňují přímý příjezd na první vyučovací hodinu z obcí, ze kterých dříve spojení neexistovalo (z Ženklavy bylo možno přijet vlakem, ale autobus umožňuje žákům ze Ženklavy vstávat až o hodinu později). Nazpátek je zatím nadále nutno cestovat s přestupem v Kopřivnici nebo Novém Jičíně, i to však lze nyní rychleji než v minulosti.

Směr Hájov: Spojení bylo dobré již v minulosti, nově lze ze strany žáků vyšších ročníků s komplikovanějším rozvrhem využít spoje v 9:31 hodin z Hájova k dojíždění na 3. vyučovací hodinu.

Směr Skotnice, Petřvald, Stará Ves nad Ondřejnicí: Dostupnost linkou 641 je takřka ideální, jezdí jak ranní spoj na 1. hodinu, tak odpolední spoje po 6., 8. i 9. hodině (13:33 hodin, 14:44 hodin, 15:34 hodin; došlo k odstranění letitého dopravního problému s dostupností Staré Vsi po 15. hodině). Pro cestování do Petřvaldu (zejména na zastávku Petřvald, škola) lze nově využít linku 640 (viz níže).

Směr Trnávka, Petřvald: Většina tradičních spojů do Trnávky je prodloužena až do Petřvaldu (např. spoj v 14:59 hodin). Spojení bylo dobré již v minulosti, nově lze ze strany žáků vyšších ročníků s komplikovanějším rozvrhem využít spoje v 9:09 hodin z Petřvaldu k dojíždění na 3. vyučovací hodinu (dříve využívaný spoj linky 641 přijíždí do Příbora nevhodně až po zahájení 3. hodiny). Ranní spoj z Trnávky je nově veden z Petřvaldu, dále lze nově jet z Petřvaldu přes Trnávku a Kateřinice i na 3. vyučovací hodinu.

Směr Hukvaldy: Přímé spoje lze využít jak ráno, tak odpoledne v 15:02 hodin. Po odpoledním vyučování s ukončením v 15:20 hodin je nutné využít zlepšeného spojení směrem na Frýdek-Místek a přestoupit v Rychalticích.

Směr Bartošovice: Linka 643 poměrně vyhovovala dojíždění již v minulosti, její výrazné posílení se týká jiné doby (večerní a víkendové). Pouze v případě odpoledního vyučování po 9. vyučovací hodině je nutno jet s přestupem v Novém Jičíně.

Směr Sedlnice, Albrechtičky, Studénka, Bílovec: Ve všední dny jedou nově dva spoje přes Studénku až do Bílovce, z Bílovce jedou obdobně dva spoje do Příbora. Spoj č. 6 linky 649 byl posunut z času 13:25 hodin na 13:33 hodin, což je podstatně lépe vyhovující odchodu ze školy po 6. vyučovací hodině. Navíc je veden přes Sedlnice. Další spoj směřovaný na Studénku a Albrechtičky po 8. vyučovací hodině jede nově přes Sedlnice a nekončí ve Studénce, ale pokračuje přes Butovice do Bílovce. Z Albrechtiček lze ráno jet do Příbora s přestupem na linku 643 v Sedlnicích.

Směr Fryčovice, Brušperk: Příjezd do Příbora lze řešit linkou 372 (v 7:00 hodin z Brušperka) s přestupem na linku 621 v Rychalticích (pozor, tuto možnost vám IDOS bohužel nenabídne!), z Příbora lze využít přímý spoj v 14:49 hodin.

Směr Frenštát pod Radhoštěm: Nově byl zaveden přímý odpolední spoj do Frenštátu po odpoledním vyučování v 16:07 hodin. Velmi ulehčí také dojíždění žákům z Vlčovic.

o

Již v minulosti byly učiněny některé úpravy jízdních řádů na základě požadavků Masarykova gymnázia podpořených městským úřadem v Příboře. V této spolupráci chceme i nadále pokračovat a snažit se dopravní dostupnost gymnázia nadále zlepšovat.

Mgr. Pavel Netušil, místostarosta města Příbora