Rakouské Vánoce – letošní vánoční program Komorního sboru MGP

Poslední předvánoční týden roku 2018 patřil na Masarykově gymnáziu hudbě v podobě tradičních vánočních koncertů. Komorní sbor MGP při nich již třetím rokem rozvíjí dlouholetý projekt s názvem Letem vánočním světem, v němž postupně zpracovává koledy a vánoční zvyky jednotlivých evropských zemí.

Tento rok se nesl ve znamení rakouských Vánoc. Prosincovým koncertům předcházelo červnové soustředění Komorního sboru MGP v Salzburgu, rodišti W. A. Mozarta, kde hledali zpěváci pro letošní Vánoce hudební inspiraci. Výsledný vánoční program pak tvořily málo známé rakouské koledy, které byly prokládány instrumentálními vstupy skladeb rakouských skladatelů.

Vedle sólistů, sboristů a již zavedeného flétnového tria (Natálie  Budinská z kvinty – sopránová flétna, Zuzana Michálková z 2.A – altová flétna, Michal Kuběna z tercie / Kateřina Špačková z 4.A – tenorová flétna) se při letošních vánočních koncertech představilo v Adagiu z Divertimenta D dur W. A. Mozarta také nově vzniklé studentské smyčcové kvarteto (Hana Piskořová z kvinty – 1. housle, Štěpánka Némethová z oktávy – 2. housle, Jiří Šejnoha z 2.A – viola, Kateřina Thomke z 4.B – violoncello).

Komorní sbor uspořádal s těmito vánočními koncerty vystoupení pro seniory v Domově Příbor, pro žáky gymnázia a pro širokou veřejnost, v němž se také rozloučil se sboristy, kteří letos maturují.

Všechny koncerty jsme my, zpěváci a hudebníci Komorního sboru MGP, mohli realizovat jen díky pochopení, pomoci a spolupráci s vedením Masarykova gymnázia v Příboře a také díky miniprojektu „Letem vánočním světem, zastavení první“, který byl spolufinancován z rozpočtu KÚ MSK.

Helena Hrubá, sexta

logo_msk