Úspěšná reprezentace školy ve francouzském jazyce

V úterý 2. dubna 2019 jsem se zúčastnila krajského kola konverzační soutěže ve francouzském jazyce. Konala se v Ostravě od ranních hodin až do odpoledne. Nejprve se soutěžící všech úrovní (A1, A2, B1, B2) sešli v jedné místnosti, kde začal uvítací proslov. Trochu mě překvapilo, že byl celý ve francouzštině a že žádný z pořadatelů či porotců neřekl ani slovo česky, což je samozřejmě dobře, jen někteří občas nepochopili, co mají dělat.

Byly zde dvě tříčlenné poroty s rodilým mluvčím. A když přišla řada na mou úroveň, (A1 – pro žáky učící se francouzštinu méně než 3 roky), přemístili jsme se do učebny, odkud si nás postupně volali. Bylo tam takové hrobové ticho, že šlo slyšet jen tikání hodin, což bylo značně stresující. Většinou tam soutěžící měli otevřené učebnice a učili se z nich, jako by mohli ještě na poslední chvíli něco dohnat.

Nejprve byla poslechová část a po pauze následovala část, kdy jsme měli sami sebe představit a poté také popsat vybraný obrázek. Mnoho z účastníků soutěže mělo nacvičené poutavé představení a udělali tak dobrý první dojem. Když přišla řada na mě, vybrala jsem si obrázek a začala ho popisovat. Sice mi vypadlo pár slovíček, ale vesměs se mi to povedlo. Následovala poslední část, a to hraní (řešení) dané situace v cizím jazyce. Vybrala jsem si téma a začala mluvit. Na začátku jsem se trochu zasekla, ale za chvíli jsem se rozmluvila. Scénku (situaci) hrajete s rodilým mluvčím. Dlouho jsem váhala, zda mám paní porotkyni vykat či tykat, neboť jsem měla za úkol hrát její kamarádku. Nakonec jsem se rozhodla pro vykání a nedopadlo to nijak špatně.

Následovalo vyhlášení výsledků jednotlivých kategorií. Začali soutěžící volat podle abecedy a dávali jim účastnické listy. Říkala jsem si, proč mě přeskočili, ale pak mi došlo, že jsem se nejspíše umístila na stupni vítězů. A opravdu, skončila jsem na 2. místě a jsem náhradnicí do celostátního kola!!!

Martina Gajdušková, kvarta