Úspěšní recitátoři německých básní

Dne 10. května 2019 jsme se vydali v sestavě – paní učitelka Eva Koďousková, Vojtěch Dořičák, Bára Sedlářová, Adam Ressner a Michaela Kolářová – poměrně časně ráno vlakem do Ostravy. Zdejší Wichterlovo gymnázium pořádalo již 13. ročník vyzývací soutěže v recitaci německých básní, a zastoupení němčinářů z našeho gymplu nemohlo ani tentokrát chybět. Letošní ročník byl zasvěcen německy píšícímu spisovateli Franzi Kafkovi. V útulné učebně literatury jsme byli prostřednictvím poutavé prezentace obeznámeni s jeho životem a dílem, nechyběla ani audio ukázka z jeho povídky Proměna.

Přehlídka začala v 9 hodin dopoledne. Nejprve recitovali žáci základních škol, poté nižších gymnázií a nakonec přišla řada i na kategorii starších žáků. Program zpestřilo i několik skupinových vystoupení. To vše bylo prokládáno již zmíněným povídáním o Kafkovi. Vše se neslo v přátelské, téměř domácké atmosféře a v době pauzy jsme si stihli prohlédnout i rozlehlou budovu ostravského gymnázia.

V konkurenci škol z celého kraje, včetně jedné až ze Slovenska, potvrdil své jazykové dovednosti Vojtěch Dořičák z kvinty a obhájil své vítězství z minulého roku. Bára Sedlářová ze septimy zaujala porotu svým výrazným přednesem a získala v této kategorii čestné uznání. Nováček Adam Ressner z kvarty se také neztratil a vybojoval v silné konkurenci 2. místo v kategorii mladších žáků.

Krajské město jsme tak všichni opouštěli s úsměvy na rtech. Příští rok účast rozhodně nevynecháme.

Michaela Kolářová, kvarta

o

2019_Recitace_Nj