„A vy to nevíte?“

Pracovnice Britského centra Knihovny města Ostravy žákům ukazuje jednu zajímavou publikaci za druhou. „Toto je kniha o Česku psaná v angličtině, kde se cizinci mohou dozvědět zajímavá fakta i věci z běžného života v naší zemi. Moment, kdepak jsem vám to založila … (chvíli hledá stránku v knize), tady! Karel Gott.“ (Všem ukazuje jeho fotku u krátkého článku.) Žáci nechápavě kroutí hlavami a dívají se po ostatních, co tím jako paní chtěla říct? Referentka vzápětí poněkud znejistí, načež se ujišťuje: „Vy to ještě nevíte?“ Posluchači stále nic. „Mluví se o tom všude, Karel Gott dnes v noci zemřel.“

I takovéto novinky se v Britském centru KMO v Ostravě žáci sexty na své návštěvě dozvěděli. Zaujala je mimo jiné bohatá nabídka beletrie v původním anglickém vydání, a to jak v originální, tak zjednodušené verzi – knížky v angličtině tady může číst i úplný začátečník. Další významnou sekcí knihovny jsou materiály a učebnice pro všechny typy mezinárodních cambridgeských zkoušek, které si žáci mohou vypůjčit domů; jejich pořízení je totiž poněkud finančně náročné. V neposlední řadě je možno vybrat si v angličtině i knihy odborné, případně tematicky zaměřené – od háčkování, přes grafický design až po turistického průvodce krásami Irska. Zajímavou knihu si tady vybere určitě každý. Žáky bohatá nabídka velmi zaujala, řada z nich se zajímala o podmínky registrace. Vždyť do centra Ostravy to není zase tak daleko!

Po inspirativní návštěvě se ještě zastavujeme v budově Nové radnice a dvěma výtahy vyjíždíme až na vrcholek vyhlídkové věže – je se svými 73 m nejvyšší radniční věží v ČR! Je oblačno, po nočním dešti chladno a pořádně fouká, ale i tak jsou výhledy do okolí fantastické. Je překvapivé, jak zelené centrum někdejšího „ocelového srdce republiky“ dneska je – žádná černá Ostrava! Výklad pana průvodce (jak jinak, než v angličtině) vše ještě upřesňuje. Navíc každá skupina má v rámci balíčku jazykové exkurze jiný bonus: zatímco první skupina od svého průvodce – bývalého překladatele – těží novou slovní zásobu a má výborný poslech s porozuměním, druhá skupina se cvičí v opravování gramatiky a slovíček, neboť jiný pan průvodce má angličtinu na srovnatelné úrovni s žáky. O to větší motivace učit se a zlepšovat!

RNDr. Barbara Šmuková, vyučující anglického jazyka