DofE expedice Tenerife – září 2021

Součástí programu DofE je i vícedenní dobrodružná expedice. Žákyně Masarykova gymnázia v Příboře se rozhodly, že v rámci svých dvou stříbrných expedic (celkem 13 účastníků) přejdou ostrov Tenerife a zdolají i nejvyšší horu Španělska Pico de Teide (3 718 m. n. m.), která je dominantou ostrova.

Dobrodružství začalo v posledním zářijovém týdnu. Z Prahy jsme odletěli přímo na Tenerife, kde jsme se přemístili na první tábořiště, a expedice mohla začít.

První noc nás překvapila rychlým a brzkým nástupem tmy, nádhernou hvězdnou oblohou a zároveň pozdním rozedněním. Toho jsme využívali i v dalších dnech a rádi jsme si přispali. První den – všude borové lesy, které pokrývají velkou část ostrova Tenerife. A objev – voda bude nejvzácnější věcí, kterou si musí každý účastník pečlivě hlídat a vždy jí musí mít dostatečnou zásobu na celý den. Během celodenního pochodu jsme totiž nenarazili na jediný potok či pramen. Naštěstí jsme se pak k prameni dostali na jednotlivých tábořištích, takže jsme mohli na další den vždy doplnit zásoby. První den jsme zvládli asi 25 km a vystoupali 1 500 výškových metrů. V dálce byl vidět vrchol Teide, náš cíl. Na druhé, a vlastně i ostatní tábořiště, jsme dorazili většinou až za tmy. Byly to náročné dny, ale představa odpočinku všechny vždycky nějak dovedla tam, kam měli dojít.

Další trasa postupně směřovala k sopce, pomalu jsme stoupali k našemu cíli. Borové lesy vystřídala sopečná suť, kamení a prach. Nikde ani keř či kaktus. Absolutní sucho a celodenní trasa v horku a prachu. Stoupali jsme po svahu sopky dalších 1 500 výškových metrů. Cesta náročná, ale odměnou nám byly úžasné výhledy. Navečer jsme dorazili k Refugio de Altavista. Tento záchytný bod byl sice uzavřen, ale i tak jsme zde postavili náš poslední výškový tábor pod vrcholem. S příchodem noci se ochladilo a začalo mrznout. Ještě ráno jsme se potili v tričku a teď tu všichni sedí v péřových bundách a rukavicích. Tyto až čtyřicetistupňové teplotní rozdíly nás fascinovaly. Pod námi horizonty okolních hor a vše umocněno nízkou oblačností asi 2 000 metrů níže. Sledovali jsme západ slunce a hlavně stín vrcholu Pico de Teide, který je nejdelší na světě (až dvě stě km dlouhý stín). Ten večer všichni vnímali mohutnost hor a pomíjivost okamžiku. Nejkrásnější večer na expedici.

Po lehce mrazivé, ale nádherné hvězdnaté, noci jsme vyrazili ve čtyři hodiny ráno na poslední úsek k vrcholu Teide. Čekalo nás posledních, nejtěžších 500 výškových metrů. Za svitu čelovek jsme pomalu vystoupali až na samotný vrchol. Pico de Teide (3 718 m n. m.) jsme zdolali těsně před východem slunce. Cíl expedice dosažen – vidět východ slunce na nejvyšší hoře Atlantiku a Španělska. Úžasné chvilky na vrcholu, pár fotek, poslední pohledy a začínáme několikadenní klesání. Z mrazivého vrcholu my klesáme a teplota bohudíky stoupá – až k plážovým 38°C. První den sestupu musíme zdolat 2 000 výškových metrů, naštěstí dolů.  Celá trasa zase vede jen lávou a sopečným prachem. V poledne nacházíme velkou skálu, kde se dá schovat do závětří a uvařit si oběd. To jsou jediné okamžiky, kdy se může člověk skrýt před větrem a sluncem. Za tmy konečně dobýváme tábořiště, kde všichni úplně vyčerpáni uléhají k zaslouženému odpočinku po nejdelším dni.

Další dvoudenní trasa už směřovala jen dolů s kopce směr oceán. Poslední část vedla přes golfové hřiště, kde jsme vzbudili u hráčů obdiv a asi i soucit, když nás viděli, jak jsme špinaví a unavení. Pohled na písečnou pláž a velké vlny Atlantického oceánu nás všechny nadchnul a vlil nám do svalů novou energii. Cestou jsme rychle odkládali batohy, svlékali se do plavek a naskákali do vln. V této euforii jsme vydrželi celý den. Oceán byl příjemně teplý, víc jsme nepotřebovali. Večer jsme si ustlali na pláži a spokojeně šli spát s myšlenkou, že expedici jsme všichni ve zdraví zvládli a čeká nás pár dní zaslouženého odpočinku. Koupání v oceánu, odpočinek a návštěvy nedalekého městečka, kde měli výborné restaurace s mořskými plody – vítaná změna po několikadenní expediční stravě.

Celá expedice Tenerife 2021 by se neobešla bez morální a finanční podpory rodičů, vedení gymnázia Příbor, Fondu DofE a Alliance Laundry CE, s.r.o.

Za všechny účastníky expedice děkujeme.

Mgr. Jiří Svoboda
koordinátor DofE na Masarykově gymnáziu v Příboře

video z expedice

.

Logo_Alliance

Logo DofE