GYPRI žije Ukrajinou

Na Masarykově gymnáziu Příbor se od února 2022 zvedla velká vlna solidarity s aktuálním děním na Ukrajině a žáci napříč celým gymnáziem vyvinuli v rámci projektu GYPRI žije Ukrajinou řadu aktivit na podporu válkou postižené země.

.

V týdnu 3. – 11.3.2022 se konala Sbírka na pomoc Ukrajině, uspořádaná žákyněmi Adélou Richterovou (4.A), Agátou Kahánkovou (4.A), Eliškovou Luongovou (1.B) a Anežkou Pěluchovou (1.B).

2022_Gypri žije Ukrajinou_01

V tomto týdnu také nacvičil Komorní sbor pod vedením Mgr. et Mgr. art Blanky Hrubé vícehlasou ukrajinskou píseň Боже Великий Єдиний s podtitulem Modlitba za Ukrajinu z roku 1885 ukrajinského skladatele Mykoly Lysenka.

11.3.2022 na závěr Sbírky na pomoc Ukrajině byl na stránkách školy zveřejněn videoklip písně Modlitba za Ukrajinu, který nahráli a sestříhali žáci septimy Filip Vychodil, Ondřej Linart a Pavel Martinů.

14.3. – 8.4.2022 proběhly v hodinách německého jazyka tříd sexta, 3.AB a oktáva besedy v německém jazyce s ukrajinskou učitelkou němčiny Katerynou Makutrak, která musela s rodinou uprchnout, o jejím pohledu na současné situaci na Ukrajině.

2022_Gypri žije Ukrajinou_02

26.3.2022 zahájili Modlitbou za Ukrajinu zpěváci z řad současných a bývalých studentů Masarykova gymnázia Koncert pro Ukrajinu, pořádaný městem Příbor.

2022_Gypri žije Ukrajinou_03

Od 28.3.2022 začalo Masarykovo gymnázium Příbor pořádat každodenní kurzy češtiny pro ukrajinské spoluobčany vedený Mgr. Alexadrem Orošnjakem doplněné o volnočasové aktivity pro ukrajinské děti.

31.3.2022 proběhly dva Česko-ukrajinské koncerty pro učitele a žáky Masarykova gymnázia, který pod vedením Mgr. et Mgr. art Blanky Hrubé připravil Komorní sbor Masarykova gymnázia a GYPRIBand a které byly realizovány ve spolupráci s ukrajinskými hudebníky.

4.4.2022 proběhl Česko-ukrajinský koncert pro českou a ukrajinskou veřejnost. Pod vedením Mgr. et Mgr. art Blanky Hrubé na něm spolupracovali Komorní sbor Masarykova gymnázia, GYPRIBand, ukrajinští hudebníci a Kateryna Makutrák, která koncertem provázela v ukrajinském jazyce. Koncert pro veřejnost byl doplněn sbírkou na materiální potřeby ukrajinských žáků.

29.5.2022 je plánován Duchovní koncert na podporu zničené Ukrajiny, který nyní pod vedením Mgr. et Mgr. art Blanky Hrubé připravují současní a bývalí studenti Masarykova gymnázia a který bude v rámci spolupráce mezi ukrajinskými hudebníky, souborem Musica Priboriensis a Komorním orchestrem Kopřivnice.

Mgr. et Mgr. art Blanka Hrubá