KDYŽ gypri TANČÍ

Dne 3. března 2023 se na naší škole v rámci oslav 120 let od založení gymnázia uskutečnila celoškolní akce „KDYŽ gypri TANČÍ“ s podtitulem „Průlet časem“. Tato akce původně připadala tradičně na den sv. Valentýna, probíhala o velké přestávce a byla určena pouze starším žákům. Letos ovšem měla tuto akci na starost třída sexta, která se rozhodla původní koncept zcela změnit. A jak to dopadlo? Jedním slovem skvěle – roztančila se doslova celá škola.

Akce začala kolem 9:00 hodin ráno. Moderátoři ze sexty Ludmila Rašková a Michael Friedrich na úvod nejprve zopakovali pravidla akce a představili porotu. Porota, složená z 5 vyučujících, hodnotila všechna vystoupení ve třech kategoriích: choreografie, kostýmy a zapojení třídy. Porotci také měli možnost udělovat bonusové body. Po krátkém úvodu přiběhl na „parket” zbytek třídy sexty, jejíž tři skupiny zatančily na písničky z 50. let, 80. let a ze současnosti. Organizační třída svým nesoutěžním vystoupením naladila veselou atmosféru již na samém počátku akce a v tomto duchu se postupně nesla další vystoupení.

Třídy následně vystupovaly chronologicky podle období, které jim bylo předem přiřazeno. V prvním bloku vystoupila třída 2.A s písničkou „Pennies from Heaven“ z 20. let minulého století. Kromě sladěných kostýmů porota ocenila i zapojení paní třídní učitelky. Dále třída septima předvedla známý tanec „The Charleston“ a k němu dobovou scénku, která poukázala na tehdejší prohibici v USA. Tuto historickou vsuvku ocenili obzvláště vyučující dějepisu, kteří v porotě měli početné zastoupení.

Poté hned následoval druhý blok, tedy písničky od 50. – 70. let. Jako první vystoupila 3.A na rockovou píseň „Jailhouse Rock“ od Elvise Presleyho. Dále o titul „tančící královny“ zabojovala třída 2.B, jež nám zatančila na populární písničku skupiny ABBA „Dancing Queen“. Od tančících královen jsme se přesunuli k tanečnímu královi Karlu Gottovi, jehož ikonický tanec na píseň „Trezor“ napodobila třída kvinta. Třída také své vystoupení doplnila hrou na trumpetu.

Ve 3. bloku proběhla přestávka, ale ne jen tak ledajaká. V hale rozezněly písničky z 90. let např. od Hany Zagorové, Bona Joviho nebo třeba od kapely QUEEN. Všichni přítomní měli možnost si na jejich hity zatančit. Postupně na parket přicházelo více a více žáků i vyučujících, až se nakonec roztančila celá tělocvična a každý si užil taneční zábavu po svém.

Po přestávce jsme se přesunuli do 4. bloku, kde jsme si připomněli populární písničky z počátku nového milénia. Nejdříve nám zatančila třída tercie a jejich Lady Gaga v růžové paruce na písničku „Bad Romance“. Následovali ti nejmladší – třída prima, která vystoupila na „Waka Waka“ od Shakiry. Představení zvládli bravurně i přes to, jak náročné bývá skupinový tanec natrénovat. Dle slov jednoho z porotců: „tady tančilo srdce“. Poté převzali štafetu další nováčci na naší škole – třída 1.A. Tato třída měla připravené vystoupení na písničku „That’s what makes you beautiful“ od britské popové kapely One Direction, kde se kromě tance odehrála i žádost o ruku.

Ve finálním 5. bloku se nám představily poslední 3 třídy v pořadí, které před diváky zatančily na písně současnosti. Nejprve naběhla na parket třída kvarta se slunečními brýlemi na hlavě a s ikonickým tancem z písně jihokorejského zpěváka PSY – „Gangnam style“. Mnohé překvapilo, že uběhlo více jak 10 let od vydání tohoto hitu, jenž během své největší slávy zněl na každém rohu. Následovala třída sekunda, která nás přiblížila k pomalu blížícím se letním dnům s jejich živým a barevným vystoupením na písničku „Danza Kuduro“ od Dona Omara z Portorika. A jako poslední nás přenesla třída 1.B na opačnou světovou stranu – do severského Švédska. Na písničku „Hey Brother“ od legendárního DJ Aviciiho, jenž je považován za jednoho z velikánů elektronické hudby, soutěž třída zakončila synchronizovaným kankánem.

Na závěr po kontrole výsledků proběhlo vyhodnocení. A jak soutěž dopadla? Bylo oceněno prvních 5 míst. 5. a 4. místo obsadily třídy 1.B a septima. Bronzovou příčku si vybojovala 1.A, stříbro uhájila 2.B a na zlaté pozici se umístila 2.A. 

Gratulujeme výše jmenovaným třídám za jejich úctyhodná umístění. Je však třeba zdůraznit, že každé vystoupení bylo svým způsobem unikátní a šlo poznat nasazení a mnohdy i talent soutěžících (ať už taneční, herecký nebo třeba akrobatický). Speciální poděkování patří moderátorům, kteří tuto nelehkou funkci zvládli s přehledem a často dokázali celé publikum rozesmát. Dále patří poděkování těm, kteří sehnali ceny pro umístěné třídy: Anně Slívové a Evě Pavlíčkové ze sexty, paní třídní učitelce Radce Malíkové a paní sekretářce Janě Ištokové. Děkujeme také učitelům, kteří se ujali funkce porotců.

Nakonec patří velký dík třídě sextě za příkladné nasazení a pomoc při chystání haly v den akce a těm nejbližším za vzájemnou psychickou podporu, která nám pomohla se nevzdat ani při velmi komplikovaných a zdánlivě „neřešitelných“ problémech, kterých nebylo málo. Příprava byla nejen pro nás, ale i pro ostatní třídy, časově velmi náročná, přesto ve výsledku, jak jste se mohli sami dočíst, stála za to.

Je důležité připomenout, že symbolem Masarykova gymnázia v Příboře je kromě kvalitního vzdělávání také vzájemná integrace mezi žáky i učiteli. Spolupráce a respekt jsou pro tuto školu klíčové, to dokazuje její otevřenost a lidský přístup. Dlouhou dobu se žádné akce v rámci celé školy nekonaly – „KDYŽ gypri TANČÍ“ se stala první akcí „celoškolního rozměru“, která pomohla obnovit přerušenou vzájemnost v důsledku pandemie, kvůli které jsme se mnohdy nemohli ani vídat osobně. Tanec a důstojná zábava všem přinesly veselou náladu a vrátily nám zpět po dlouhé a smutné době úsměv na tváře.

Lucie Španihelová, sexta

.