MGP se vylodí v Normandii

V termínu 17. – 23. října 2015 se skupina 13 žáků našeho gymnázia zúčastní zahraničního jazykově-vzdělávacího pobytu ve Francii v rámci projektu „Mluv – speak – sprich – parle“. Celý pobyt je financován z projektové Výzvy č. 56, kterou vypsalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci „Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost” (OP VK).

První část cesty je zavede do francouzského hlavního města. Během pobytu v Paříži se žáci zapojí do výuky, která bude kompletně probíhat ve francouzském jazyce. Tato cenná zkušenost bude pro žáky našeho gymnázia jistě velmi přínosná. Po absolvování povinného kurzu se celá skupina přesune do severní Francie. Cílem druhé části cesty bude poznat místa, která jsou spojena s jednou

z nejvýznamnějších událostí 2. světové války – vyloděním v Normandii. Právě před 71 lety a 4 měsíci se 6. června 1944 vylodilo na pěti plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) v oblasti Normandie přes
132 000 spojeneckých vojáků. Operace nesla krycí jméno Overlord a byla největší vyloďovací operací v dějinách lidstva. Díky této invazi otevřeli Spojenci hlavní část západní fronty, která následně vedla k pádu nacistického Německa.

Myšlenka uspořádat zájezd do Normandie se v naší škole opakovaně řešila již dva roky. Výzva č. 56 se tak stala skvělou příležitostí pro její realizaci. Celý jazykově-vzdělávací pobyt pozitivně ovlivní nejen zlepšení jazykových kompetencí žáků školy, ale také jim umožní přiblížit místa, o kterých se učí v hodinách dějepisu. Místa, kde se psaly dějiny Evropy.