„Spojeni v rozdílnosti“… a taky špatným počasím

Poslední březnový týden navštívilo 11 studentů ze Španělska, a to v doprovodu dvou milých španělských učitelek, Rosy a Sandry, žáky z 3.A a septimy. Po dvouhodinovém zpoždění letadla nakonec dorazili do Příbora, kde jsme si každý „vyzvedli“ toho svého a čekal nás první seznamovací večer, u mnohých v doprovodu typického českého jídla.

Pondělní den byl opět ve znamení seznamování a oťukávání. Dopoledne jsme ve škole hráli seznamovací hry, prezentovali jsme o své zemi a Španělé zase o Španělsku, z několika návrhů vzešlých od studentů jsme vybírali a nakonec vybrali logo pro náš Erasmus program. Odpoledne jsme šli na komentovanou procházku po Příboře se zastávkou u pana starosty na radnici. Procházku jsme z důvodu ne úplně příznivého počasí zakončili trochu předčasně návštěvou kavárny na náměstí, kde jsme se ještě více sblížili a především se celý den spolu bavili.

Úterý Španělé zahájili návštěvou některých vyučovacích hodin, pak jsme opět pod vedením samotných studentů absolvovali prohlídku školy, jejíž součástí se zcela neplánovaně stala mimo jiné hra na klavír nebo „rychlohodina“ jógy v tělocvičně. Později dopoledne jsme otevřeli hlavní téma celého projektu – hate speech. Po obědě jsme se vlakem přesunuli do Štramberku, kde proběhla prohlídka města ve formě soutěže o to, kdo vyfotí co nejvíce více či méně zajímavých míst, focení u Trúby a nakonec záchrana před umrznutím v březnové sněhové vánici v podobě zastávky v útulné kavárně, kde jsme byli obsluhováni – jak jinak – opět samotnými studenty.

Středeční celodenní výlet do Ostravy měl velký úspěch. Navštívili jsme Dolní oblast Vitkovic a Velký svět techniky. Odpoledne si každý mohl užít podle svého. Večer jsem já se svou španělskou kamarádkou a další dvojičkou uspořádaly přespávačku a nebyly jsme jediné. Hrály jsme hry, jedly pizzu a bavily se.

Poslední den projektu, ve čtvrtek, jsme se vrátili k hlavnímu cíli našeho programu – hate speech. Společně jsme si zkusili napsat jednoduchý scénář a následně k němu natočit videa – v hlavní roli samozřejmě hate speech. Na výsledek našich snah se budeme moct společně podívat na naší reciproční návštěvě Španělska. Čtvrteční odpoledne bylo volné, ale my jsme se společně rozhodli ukázat Španělům Hukvaldy. Poslední večer jsme si zpříjemnili společnou večeří, celý projekt jsme zhodnotili a na památku si rozdali certifikáty stvrzující naši účast v projektu. Třešničkou na dortu a definitivně poslední „tmelící“ aktivitou bylo to, že jsme si ve smíšených, česko-španělských, studentsko-učitelských týmech zahráli bowling. Myslím, že tento večer jsme si, stejně tak jako celý týden, všichni moc užili.

V pátek brzy ráno jsme se s „našimi“ Španěly rozloučili, ti se vydali na cestu na krakovské letiště, my všichni si po náročném týdnu oddechli a hned vzápětí jsme se začali těšit na to, až se tentokrát my vydáme první květnový týden do Španělského městečka Ibi.

Barbora Polášková, septima, účastnice projektu
a
Mgr. Zuzana Dejmková, vyučující Aj, koordinátorka projektu

 

Na zhodnocení projektu a pobytu jsme se po týdnu zeptali také samotných našich španělských hostů. Zde jsou jejich dojmy:

Edurne: I loved this project because I have met new people and a new country, an experience that I will not forget. See you in Spain with new experiences!

Katia: Erasmus exchange program is being an incredible opportunity to broaden our horizons, learn new perspectives and create unforgettable memories that will last a lifetime.

Candela: It has been the best experience I have ever had, I wish everyone could have it.

Noa: The most that I liked was the sightseeing. I was surprised to go in flip-flops in highshool. And finally, I enjoyed the most the last day when we played bowling.

Bernat: My experience was amazing. I loved everything we did from the work we were todo to free time we had. Also, felt very comfortaable with the czch students and I’m really looking forward to meet them again.

Hugo: The thing I liked the most abaut this project is learning new ways of living.

Jesus: The best experience I’ve ever had.

Javier: I really liked the experience of going to Czech Republic and meeting people.

Sara: About the week in Czech Republic, it was very nice. I made new friends and I improved my English. It was an experience that I would like to do again.

.

.

Erasmus+_KA121

.

Spolufinancováno Erasmus+