Sportovní kurz 2020 aneb Jak si uvařit skvělý týden na horách a řece

Ingredience:
56 třeťáků a septimánů
5 nadšených kantorů
3 profesionální vodáčtí instruktoři
2 autobusy
2 příjemní řidiči
spousta dobré vůle
trocha fyzické zdatnosti

Příprava:
V šest ráno do dvou autobusů nechat nastoupit ještě ospalé žáky třetích ročníků a septimy, učitele a vodácké instruktory. Po čtyřech hodinách jízdy všechny ubytovat v polském Kroscienku nad Dunajcem v ubytovně Sokolica. Nakrmit je chutným obědem a poté část skupiny vyslat na vody Dunajce a část na kopec zvaný Trzi korony.

Následující dny nepolevovat v nastaveném režimu – každý den část osazenstva míří ráno do Vysokých Tater, přičemž zvládají trasy jako jsou Rysy, Priečne sedlo a Bystré sedlo. Nechat všechny trochu zatajit dech při informaci, že stejný den, co zdolali Rysy, na témže místě umírá dvaadvacetiletá polská turistka – hory jsou prostě zrádné a není radno je podceňovat. Druhá garda denně nafukuje kánoe a rafty, aby se koupali ve slunečních paprscích a někdy také nedobrovolně v řece obklopené nádhernou krajinou. Některé obrázky vyrážejí dech – poklidně se pasoucí koně na břehu, vrcholky Trzí koron, šestnáct metrů hloubky mezi skalami, kde údajně Jánošík utíkal skokem přes řeku před spravedlností…

Nezapomenout na chvíle návratů, kdy se navzájem sdělují dojmy a zážitky. Vzít skupinu unavených sportovců do termálních lázní Goracy Potok, aby znavené údy svlažili v léčivých pramenech.

Poslední večer roztopit ohniště a nad ním grilovat hromadu voňavých klobás s vegetariánskou variantou paprik plněných houbami a rýží. Hrát na kytary a zpívat. Česat si navzájem vlasy a povídat si. Smát se.

Na závěr vše posypat dobrým pocitem, že jsme to letos skvěle zvládli, že nikdo neonemocněl ani se nezranil, že jsme se mnohé naučili o sobě i druhých a že jsme se dokázali překvapit a překonat.

Pár záběrů z velehor i řeky ke zhlédnutí.

Dobrou chuť!

Mgr. Lenka Ocásková

o