Výšlap na Javorník byl prima!

Začátek školního roku je pro žáky primy plný očekávání. Jaká bude nová třída, co noví spolužáci, budeme si rozumět? Každý nový žák to prožívá podobně a záleží právě hned na počátcích, jak se jeho vnímání nového prostředí vyvine. Právě proto se jim snažíme vytvořit co nejlepší podmínky pro to, aby tento start i další studium zvládli.

V pátek 8. 9. 2023 (tedy již v prvním týdnu vyučování) se v rámci adaptačního programu vydala prima spolu s třídním učitelem Pavlem Netušilem a jeho kolegyní Lenkou Svobodovou na Velký Javorník.

Cestou nahoru jsme šli kolem pramene Jičínky. Tam někteří žáci objevili pár hřibů a další část výstupu se pro ně rázem změnila v houbařskou výpravu. Ti, kteří se hledáním hub nezdržovali, zvládli mezitím dosáhnout vrcholu a z rozhledny obdivovat krajinu. Počasí nám mimořádně přálo, takže o zážitky bylo postaráno. Primáni si dali malou svačinku, případně si koupili něco na pití či na zub v horské chatě. Změna je život, a tak jsme pro zpáteční cestu zvolili nejkratší trasu po modré turistické značce. Ukázalo se, že trasa byla zvolena dobře, protože jen takto rychlý návrat nám dopřál stihnout původně plánovaný vlak z Veřovic pro návrat do Příbora.

Pro některé to byl první výšlap na Javorník v životě. Jiní při té příležitosti zjistili, že stoupat na kopec s rozvázanými tkaničkami není dobrý nápad. Další zjistili, že i některé lupenaté houby mohou být jedlé nebo že i v září lze v lese najít chutné ostružiny. Zkrátka existuje mnoho důvodů, proč podobné výlety pořádat.

Mgr. Pavel Netušil, třídní učitel primy

.