Vyzkoušeli jsme si street art s Khomou

Možná vás při přečtení titulku článku napadly otázky, jak spolu souvisí street artové umění a dění ve výtvarné výchově na našem gymnáziu? Vysvětlení je jednoduché…

Vedení města Příbora se rozhodlo spolu s technickými službami dát ve veřejném prostranství prostor výtvarné kreativitě žáků místních škol a oslovilo i nás s nabídkou zkrášlit běžné kontejnery na směsný odpad.

Velkým lákadlem byla pro žáky jednak příležitost pracovat na této akci pod vedením street artového umělce Khomy, jednak samotná technika, která se ve street artu používá – sprejování. Právě ta se stala poměrně atraktivní alternativou výtvarné práce a v neposlední řadě i vynikající možností, jak si (legálně) vyzkoušet techniku sprejování.

Samotná akce vypukla na počátku září v městském parku. Zde měli po celé dopoledne plné ruce práce Vojtěch Lasovský, Jana Netušilová, Daniela Suchánková a Matěj Kuliha (všichni z kvinty) za vydatné pomoci Květy Polehlové, Valérie Kopřivové a Evy Pavlíčkové (kvarta). Načas se jim tak podařilo ponořit se do tajů techniky street artu a realizovat své výtvarné návrhy, které uspěly v náročné konkurenci ostatních žákovských prací a byly vybrány odbornou komisí složenou ze zástupců vyučujících výtvarné výchovy z místních škol, pracovníků města Příbor a technických služeb.

Výtvarně zpracované kontejnery jsou již umístěny v příborských ulicích a doufáme, že kolemjdoucí potěší pohled na „netradiční popelnici“.

Děkujeme osvícenému vedení města, pracovníkům technických služeb a Khomovi za unikátní možnost zapojit se touto cestou do zkrášlení veřejného prostranství a zákoutí příborských ulic. V neposlední řadě děkujeme za příležitost zažít a vyzkoušet si něco nového a neobvyklého.

Mgr. Kateřina Manová, vyučující Vv

o