Žáci MGP objevili Tajemství…

…objevili tajemství v hudbě Bedřicha Smetany. I pro současného mladého člověka je víc než přijatelná, milá, příjemná a samozřejmě nadčasová.

Víc než přijatelná, jak se nechali slyšet žáci, je také možnost navštívit v rámci vyučování profesionální divadlo se stálou scénou. Seznámit se nejen s činohrou či muzikálem, ale nahlédnout pod pokličku divácky náročnějšímu útvaru, kterým je bezesporu opera nebo balet.

Stalo se 10. října 2023 v Divadle Antonína Dvořáka. Ten den po osmé hodině ranní vyrazil autobus zaplněný do posledního místa směr Ostrava. V 10:00 totiž začínala na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského veřejná generálka opery Tajemství. V lektorském úvodu k opeře se přítomní dověděli, že ostravské Divadlo Antonína Dvořáka uvádí v rámci smetanovského roku 2024 všechny Smetanovy opery. Jedná se o počin záslužný a ojedinělý v evropském měřítku.

.

A čím překvapila opera Tajemství naše žáky:

Na to, že poprvé pojedu na operu, jsem se velmi těšila. A rozhodně jsem neodcházela zklamaná, bylo fascinující vidět, jak to v divadle funguje a jak je orchestr sladěný s pěvci. (Julie F.)

Líbilo se mi to více, než jsem čekal, protože jsem člověk, který zrovna operu nemusí, ale hudba, děj i herci byli velmi dobří, klidně bych jel znovu.

Je fascinující, že zpěváci dokáží zaplnit celý sál hudbou a to bez jakéhokoliv ozvučení či techniky. Obrazovky po stranách pomáhají divákovi s textem zpěváků a vše doprovází skvělý orchestr. Zážitek, který bychom si rádi zopakovali. (Ondřej M., Michal S. a Ondřej D.)

Orchestr pod vedením Jakuba Kleckera byl až dechberoucí, herci nás svými neskutečnými výkony zvládli vtáhnout do děje a propracované kulisy jsme obdivovaly ještě druhý den. Představení se nám velmi líbilo a doufáme, že toto divadlo budeme mít možnost ještě někdy navštívit. (Tereza B., Adéla M.)

Mgr. Zuzana Březinová, vyučující Hv

.