“Život by mohl být tak krásný – Ruth Maier”

Během netradiční online hodiny dějepisu jsme se měli (my, žáci tercie) možnost seznámit formou interaktivního workshopu s osudy dívky Ruth Maier žijící v období nacismu a šoa.

Ruth Maier byla židovská dívka. Narodila se v roce 1920 ve Vídni, kořeny však měla i v Česku. Táta pocházel z Žarošic, obce nedaleko Brna, kam společně se svou sestrou rády jezdívaly na prázdniny. Od svých třinácti let si psala deníky, díky kterým nám nabídla pohled nejen do svého osobního života, ale také na přímá setkání s holocaustem a na změny ve společnosti po nástupu nacismu. Díky děsivým událostem šoa byla ve svých osmnácti letech nucena opustit zemi a s pomocí otcových známých sama vycestovat do Norska, kde našla načas útočiště. Původně plánovaný krátký pobyt se jí protáhl na tři roky. Naučila se norsky, dokončila školu a seznámila se s přítelkyní, pozdější spisovatelkou a básnířkou Gunvor Hofmo. Ruthin bezpečný život v exilu náhle v roce 1942 přerušilo masové zatýkání Židů v Norsku. Převezli ji do Osvětimi, kde téhož dne tragicky ve 22 letech zemřela v plynové komoře. Všech osm deníkových sešitů, které Ruth psala, padesát let uchovávala zdrcená přítelkyně Gunvor. Deset let po Gunvořině smrti, v roce 2007, je vydal Jan Erik Vold.  Česko je nyní dvanáctou zemí, kde vychází překlad norského originálu deníkových vzpomínek Ruth Maier.

Součástí workshopu byly i ukázky právě z Ruthiných deníků. Po vzoru Ruth jsme si zkusili vybavit si a překreslit do sešitů jména našich nejbližších s náčrty jejich obličejů a pochopit tak pocity, když zůstala sama v neznámém a mnohdy nepřátelském prostředí.

Ruth si přála po sobě něco zanechat. A osobně si myslím, že se jí to příběhy v denících podařilo. Editoři zápisků sami uznávají, že byla skvělou spisovatelkou. Příběh, který vyprávěla, se stal například inspirací veřejné omluvy norského premiéra za roli Norska při deportacích norských Židů.

Ráda bych poděkovala průvodcům z vily Löw-Beer v Brně za zprostředkování nelehkého a tragického osudu Ruth Maier díky poutavému workshopu a také za možnost “navštívit” tuto výstavu vytvořenou Židovským muzeem v Praze.

Vanessa Irma Blažková, žákyně tercie
Mgr. Kateřina Manová, vyučující D

 

Zdroje:
https://www.martinus.cz/?uItem=814229, 16.3.2021
https://en.wikipedia.org/wiki/Ruth_Maier, 16. 3. 2021
https://www.vilalowbeer.cz/cz/627-pripravujeme-ruth-maier-archy-rodiny-maier, 16. 3. 2021