Americký diplomat na Gypri

Ve čtvrtek 9. května 2024 se na naší škole v odpoledních hodinách uskutečnila přednáška a diskuze s americkým diplomatem Dalem Kreisherem a jeho blízkým spolupracovníkem Tomášem Knaiblem z americké ambasády v Praze. Nejprve nám pan Kreisher, rada pro tiskové a kulturní záležitosti, přiblížil americkou ambasádu a její projekty. Následně nám představil Čechy známé v zahraničí, připomněl Madeleine Albright, ale také třeba Raye Kroca, zakladatele McDonald´s.

Prozradil nám i pár věcí o sobě a své rodině. Dozvěděli jsme se něco málo o tom, jak vyrůstal, jak se dostal k práci diplomata a kde strávil posledních třicet let svého života. K překvapení všech se jednalo o Asii! Byl totiž diplomatem v Koreji, Japonsku a na Taiwanu.

Do Evropy se dostal až před pár měsíci, když přijel do Prahy. Při odpovědích na otázky nám řekl o kulturním šoku, který zažil, když přijel do Česka. Co se mu na Česku a Praze líbí, jaké je jeho oblíbené jídlo a pivo, čím se zabývá jeho manželka a jestli chodí jeho děti do české školy.

Padaly i náročnější dotazy na práci diplomata, na zbraňovou politiku USA a vnímání své identity Američana. Na závěr nechybělo ani životní moudro a zhodnocení kladů a záporů života ve Spojených státech amerických.

Někteří žáci s panem Kreisherem diskutovali na různorodá témata a zůstali ještě dlouho poté, co přednáška skončila. Řekla bych, že tato akce byla pro většinu žáků přínosem už pouze tím, že měli možnost poslechnout si rodilého mluvčího svižné americké angličtiny.

Kateřina Myšková, 3.B

.