Co tak trochu alternativy?! Nela H. Kornetová, držitelka ceny Thálie na Masarykově gymnáziu

Součástí vyučování na našem gymnáziu je také návštěva divadel. Snahou vyučujících českého jazyka je, aby každá třída během aktuálního školního roku navštívila minimálně jedno představení, a to zpravidla v Beskydském divadle v Novém Jičíně, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v případě kvalitní nabídky přijede soubor do školy (15. února 2024 se v aule třetím a čtvrtým ročníkům představí s hrou Ivana Vyskočila Haprdáns pražská divadelní společnost Triátr).

Ve středu 17. ledna 2024 jsme však měli možnost ochutnat v aule školy poněkud jiné divadelní menu. Naše pozvání přijala a své projekty přišla představit hukvaldská rodačka a naše absolventka Nela Husták Kornetová. Někomu by se mohlo zdát, že to, co jsme viděli a slyšeli, je neskutečné, troufalé a zkrátka už „trochu moc“. Moc velká alternativa.

S tímto tvrzením lze souhlasit v případě, že zapomeneme na evropský i celosvětový divadelní kontext, ve kterém Nela své místo má, na vše kolem nás a na to, že přívlastek moderní umění se používá už od počátku 20. století. První čtvrtina století 21. století bude brzy za námi a realita, její bezprostřednost, nevázanost, nepředvídatelnost a samozřejmě technické možnosti často předčí i ty nejfantastičtější představy. A umění, tedy i divadlo, život odráží a situace předpovídá. Takové umění zpravidla prorazí a osloví nejen odbornou divadelní veřejnost, což se stalo v případě Nely H. Kornetové. V jejích projektech a projektech T.I.T.S. performance group, což je skupina, kterou založila a vede, tabu neexistuje, přehrady se boří, obecenstvo je v rozpacích a odborníci v Česku udělují ceny. V tomto případě se jedná o dvě nominace na cenu Thálie (ocenění: Thálie za projekt Badman v roce 2022 v oblasti alternativního divadla).

Na gymnáziu účastníci semináře viděli ukázky z několika projektů (There is something in the air, Direct Action Theatre: Serve and Protect, Dave & Golly, Badman, Tumor: karcinogenní romance a Tumor: Polyamor) a mohli si vyzkoušet zajímavou relaxační techniku.

Nela Husták Kornetová, herečka, režisérka, choreografka, performerka, pedagožka, nyní působí v Norsku, kde vyučuje svou metodu Body of Many Voices na Norwegian Theatre Academy.

Mgr. Jarmila Moravčíková, vyučující  hudební výchovy

.

2024-01_Nela Kornetová