Exkurze – Osvětim a Wieliczka

Dne 13. března se uskutečnil dlouho očekávaný zájezd třetích ročníků do celosvětově známých koncentračních táborů Osvětim a Březinka a do solného dolu Wieliczka. Každý z nás měl při odjezdu do Polska smíšené pocity a naprosto odlišná očekávání.

Dle mého názoru by se každý z nás alespoň jednou za život měl podívat do míst, kde se odehrávaly hrůzy té nejbrutálnější války naší historie. Vzhledem k pochmurnému a deštivému počasí byla atmosféra mnohem realističtější než obvykle. Vše začalo v Auschwitz I. Důležitým poznatkem z naší prohlídky je to, že se v Osvětimi poměrně dost nachodíte. Nové návštěvnické centrum u vstupu je jako labyrint a než dojdete k samotným budovám a známé bráně s nápisem „Arbeit macht frei“, máte za sebou už pár stovek metrů.

Zablácené, kamenité a nerovné cesty nás obklopovaly po celou dobu. V jednotlivých budovách koncentračního tábora jsme si mohli prohlédnout například fotografie polských vězňů, zbytky oblečení či osobních věcí, které zde lidé zanechali, nebo dokonce ostříhané vlasy za jednou několik metrů dlouhou vitrínou. Celou první část zakončil průchod přes plynovou komoru, která dnes slouží jako pietní místo a připomíná oběti nacistického teroru. Přiznám se, že tady jsem si uvědomil, že se dost pravděpodobně nejedná o exkurzi pro slabé povahy.

Hned poté jsme se přesunuli do Březinky, kde se nacházel tehdejší Auschwitz II – Birkenau. Zde jsme si mohli prohlédnout to, v jakých podmínkách tehdejší vězni žili, a podívali jsme se na hrůzostrašné nástupiště, kde probíhala neblaze proslulá selekce.

Následně přišel čas na tu „lehčí“ část našeho zájezdu, a to na solné doly Wieliczka. Prošli jsme si základní návštěvnický okruh. Dozvěděli jsme se více o vzniku solného dolu i práci horníků. Dokonce na nás čekalo focení v místní podzemní obrovské kapli. Po nákupu suvenýrů se všichni nechali odvézt nahoru výtahem tak rychlým, až nás z toho bolely uši. Následoval nástup do autobusu, odjezd na zaslouženou večeři a návrat domů.

Díky této exkurzi jsme si mohli opět uvědomit, jak důležitou roli hraje v dnešní době demokracie a jak jednoduchá může být ztráta lidské svobody.

Tomáš Čabla, 3.B

.