Francouzi na GYPRI

Erasmus+ je program, díky kterému mohou žáci a učitelé států Evropské unie cestovat a navštěvovat různé typy vzdělávání. My máme s Erasmem na Masarykově gymnáziu v Příboře už nějaké zkušenosti, nicméně letošní září přineslo i nám nové „poprvé“. Protože poprvé zavítala skupina francouzských žáků ze všeobecného gymnázia v městě Nemours k nám, aby se podívali, jaké to je studovat v České republice. A nejen studovat.

Přivítali jsme třináct „náctiletých“ maturantů a dvě učitelky, angličtinářku a němčinářku, abychom je provedli naším vyučováním. Zaměřili jsme se ale také na to, co ve Francii během studia na střední škole není úplně obvyklé. Zvlášť když bydlíte, jako naši Nemourští, v pátém obvodu hlavního města Paříž. Takže jsme se učili ve škole a pak jsme: jeli na kole dvacet kilometrů, v jabloňovém sadu u řeky postavili stany, rozdělali oheň, zpívali s kytarou, šli spát, děsně zmokli, jeli v dešti na kole zpátky. Šli na procházku Štramberkem a tam jsme se vyfotili v historických kostýmech, aby si Francouzi nezapomenutelné fotky odvezli domů coby suvenýr (děkujeme Fotoateliéru pana Genserka a jeho ženě za nádherný sponzorský dar v této podobě). Uspořádali jsme pro Francouze pod vedením šéfa předmětové komise angličtiny pravou anglickou snídani s párečky, slaninou, fazolemi a dalšími lahůdkami, náš anglický lektor Tijan pro ně připravil speciální hodinu konverzace, předseda předmětové komise dějepisu přednesl v angličtině přednášku o česko-francouzských vztazích. Dorazili taneční mistři manželé Syrkovi, abychom Francouzům dopřáli výukovou taneční lekci, a konečně jsme jim pod taktovkou laskavé „hudebkářky“ Mgr. Zuzany Březinové uspořádali „Koncert přátelství“, kde zazněly francouzské, anglické a také české písně. Výčet aktivit zde nekončí, ale čtenářova pozornost je jistě vyčerpána, a tak nezbývá, než se za celým dlouhým týdnem s milými hosty už jen ohlédnout s nostalgickým zamáčknutím slzičky v oku. A opravdu, při loučení u vlaku ve Studénce, když jsme novým přátelům mávali, brečeli skoro všichni. Dobré zprávy – v dubnu se znovu potkáme, tentokrát na francouzské půdě v Nemours. Už teď se nemůžeme dočkat, jaká překvapení typu „co u vás nemáte“ pro nás Francouzi připraví…

Mgr. Lenka Ocásková, koordinátor Erasmus+

.

.

Spolufinancováno Erasmus+

.

Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.