Francouzská píseň

Pódium vyhlášeného ostravského klubu Parník se v pátek 14. 4. 2023 otřáslo pod náporem talentovaných žáků našeho gymnázia. Pro nezasvěcené duše rychle vysvětlím: každý rok se zde koná Le concours de la chanson francophone, tedy soutěž v interpretaci francouzské písně, které jsou zpěváci z naší školy každoroční součástí.

Bronzové umístění z předchozího ročníku, ale hlavně úžasné hudební zážitky se pro nás staly motivací a také letos jsme do soutěže vyslali dvě hudební uskupení. Tyto skupiny navzájem tvořily příjemný kontrast.

První z nich byla kapela ze septimy v čele se zpěvačkou Naty Gapkovou. Pro soutěž si připravili píseň Parle-moi od Isabelle Boulay. Svým aranžmá této skladby, zejména pozvolnou eskalací a následně velmi dynamickým závěrem, naprosto ochromili všechny přítomné. Celý efekt ještě znásobil fakt, že toto číslo zaznělo až na samém konci soutěže a vytvořilo tak perfektní tečku.

Druhé uskupení bylo na poměry této akce trochu nezvyklé. Jednalo se o smyčcový kvartet, který byl mým malým projektem. Tento soubor vznikl kvůli zajímavější interpretaci písně Cent mille chansons od zpěvačky Fridy Boccary. Ta ji původně zpívá za doprovodu orchestru, proto jsem si řekla, že by bylo pěkné smyčce ponechat i v naší verzi. K uskutečnění tohoto nápadu mi pomohli kamarádi ze 2. ročníku a 3.A. Myslím, že náš vstup byl zajímavým zpestřením celého programu.

Z obou svých zkušeností v této soutěži mohu říci, že umístění pro nás není prioritou a vždy jde hlavně o zážitek, přesto nás však letošní výsledky mile překvapily. Kapela ze septimy měla bodovou shodu s hudebníky z Matičního gymnázia v Ostravě a obě skupiny skončily na sdíleném prvním/druhém místě. Hned v závěsu následoval náš kvartet, který obsadil bronzovou pozici.

Atmosféra celé akce se nesla v příjemném duchu a jistě se v klubu Parník za rok opět potkáme.

Veronika Chuchmová, septima