Petr Borkovec, držitel Magnesie Litery, hostem na Gypri

Dne 27. května 2024 se v naší aule shromáždilo téměř padesát nadšenců literatury z řad žáků, učitelů i veřejnosti, aby přivítali českého básníka, prozaika a překladatele Petra Borkovce. Vždyť kdy se Vám podaří promluvit si s „oživlou maturitní otázkou“?

Setkání probíhalo v přátelské atmosféře, kdy pan Borkovec vzpomínal na začátky své tvorby a vzpomínky na studentská léta prokládal čtením ze svých textů. A protože jsme mu ukázali maturitní seznam četby našeho gymnázia, kde se žáci mohou rozhodnout třeba právě pro jeho poslední sbírku Herbář k čemusi horšímu, za kterou získal autor prestižní literární ocenění, pan Borkovec přečetl i několik básní a přiblížil nám, jaký koncept při psaní sbírky zvolil. Jeho pátrání po slovech fanoušků různých oblastí v chatových skupinách bylo zábavné a nečekané stejně jako vysvětlení, že báseň Polednice se ve sbírce ocitla proto, že ji, dle vlastních slov, „prostě Erbenovi ukradl“.

Jsme moc rádi, že do našeho „malého“ městečka zavítal „velký“ autor a že jsme ho poznali nejen díky textům, ale také jako člověka.

Mgr. Lenka Ocásková, učitelka semináře současné literatury

.

.

Šablony III OP JAK