Restart – celorepublikové kolo soutěže školních časopisů 2020

V České republice je podle statistik něco přes tisíc středních škol. Zda si všechny vedou vlastní časopis, nevíme, ale jsme si jisti, že ten náš, Restart, je už nedílnou součástí toho, čím se Gypri může pochlubit. Vycházíme šestým rokem, vystřídaly se zde čtyři redakce, nabídli jsme čtenářům desítky úvodníků, stovky článků, rozhovorů, básní a fotografií. Zúčastnili jsme se mnoha soutěží a získali v nich mnoho úspěchů. Asi nejprestižnější z nich je celorepubliková soutěž Školní časopis roku 2020 pořádaná Asociací středoškolských klubů České republiky. Letos proběhl její 14. ročník – z krajského kola jsme si odvezli pět prvních míst. A pak už jen s napětím čekali, jak dopadne v listopadu celorepublikové kolo.

Pandemie změnila lidem život v mnoha oblastech, nejinak to bylo i s touto soutěží. Obvyklý průběh bývá takový, že vybraní členové redakce v čele s šéfredaktorem jedou s pedagogickým doprovodem do Brna na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity, kde se v rámci Multimediálního dne účastní různých debat, besed a workshopů, mohou si vyzkoušet natočit zprávy a podívají se i do zákulisí studentského rozhlasu a televize. Poté všechny čeká chvíle napětí v konferenčním sále, kde šéf celé soutěže, pan Petr Kantor, vyhlásí ty, kteří obsadili první příčky. Letos bylo vše jinak. Celá akce byla pochopitelně zrušena a my jen s napětím čekali na email s výsledky. A čekali a čekali.

Přišly v lednu. Nenápadně a jen tak mimochodem jsme se dozvěděli, že v České republice je náš časopis Restart třetím nejlepším školním časopisem. A to není vůbec špatné, že? Je tady velký prostor pro to ohlédnout se za vším, co jsme dokázali. A malý, úplně maličký prostor pro to ještě se mít kam posunout.

Děkujeme redakci složené převážně z žáků oktávy v čele s Alicí Holáňovou za to, jak skvěle náš časopis vedla. A držme palce redakci zbrusu nové, která právě tento měsíc přebrala štafetový kolík a dává zrodu dalšímu číslu Restartu, poprvé s editorialem Olivera Hyvnara, novopečeného šéfredaktora. Zlomte vaz!

Mgr. Lenka Ocásková, vyučující Čj

.