Slavnostní předávání cen XVII. ročníku soutěže „TGM – život, dílo a odkaz pro současnost a budoucnost“

V pátek 5. prosince 2024 se v zasedací síni Magistrátu hlavního města Praha konalo slavnostní předávání cen soutěže „TGM – život, dílo a odkaz pro současnost a budoucnost“, kterou pořádá Masarykovo demokratické hnutí. Tato prestižní soutěž, zaměřená na osobnost a myšlenkový odkaz našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, se letos uskutečnila již posedmnácté.

Program akce, který byl tradičně pestrý, zahájili významní představitelé Masarykova demokratického hnutí, úřadující předseda Mgr. František Dobšík a místopředseda Bc. Erik Lukas. V průběhu ceremoniálu byla oceněna nejen práce soutěžících, ale zároveň zdůrazněna i nezastupitelná role Tomáše Garrigua Masaryka v československých i evropských dějinách, jeho etický, praktický přínos a trvalý kritický odkaz, který je stále živý a inspirující. Novinkou se stala účast rady velvyslance Kazašské republiky, jež odkazovala na nově navázanou spolupráci Masarykova demokratického hnutí s kazašskými organizacemi.

Moderování vyhlašování výsledků XVII. ročníku se ujal místopředseda hnutí Bc. Erik Lukas, ceny vítězům pak předával zastupující předseda hnutí Mgr. František Dobšík.

Po vyhlášení výsledků I. kategorie (žáci do 15 let), přišla na řadu II. kategorie (žáci středních škol), v níž Masarykovo gymnázium reprezentovali čtyři žáci. Nejlepšího výsledku, stejně jako loni, dosáhla žákyně oktávy Lucie Španihelová, jež obsadila s prací „Masarykovy diplomatické mise na vlnách revoluce a války“ 3. místo. Na 4. místě pak skončila její spolužačka Kristýna Minh Ánh Le s úvahou „TGM – věda a víra“ a 5. místa obsadili Patrik Antonín Řezníček ze 4. B, který napsal práci „Pohled na TGM očima různých generací“, a Michael Friedrich z oktávy s textem „Masarykova symfonie: Hudba jako jazyk demokracie“.

Na závěr organizátoři s potěšením konstatovali, že soutěž dosáhla vyšší úrovně než loni, což potvrzuje nejen vzrůstající konkurenci soutěžících, ale i nadčasovost Masarykových myšlenek, které mohou být i dnes všem velkou inspirací.

Mgr. Alexandr Orošnjak, vyučující dějepisu

.